1760279060_index.jpeg

Kremlinul a lansat noi amenințări la adresa Republicii Moldova, după ce Chișinăul a adoptat o strategie militară care califică Rusia drept „principala amenințare” la adresa securității naționale.

FOTO: AFP

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat că „Moldova nu va avea parte de nimic bun” dacă își va continua parcursul european și, în același timp, se va „confrunta cu Rusia”, relatează publicația dialog.ua.

Declarația, făcută pe 12 octombrie, vine la doar câteva zile după ce Guvernul de la Chișinău a aprobat Strategia Națională de Securitate și Apărare până în 2035, document care pune accent pe războiul declanșat de Rusia împotriva Ucrainei și pe riscurile extinderii conflictului către granițele Republicii Moldova.

Strategia menționează pericolul existenței a aproximativ 1.000 de militari ruși în regiunea separatistă Transnistria, dar și riscul formării unui „coridor…

Citeste mai mult