Senatorii au adoptat propunerea legislativă privind înființarea fondului de asistență tehnică și financiară pentru dezvoltare destinat autorităților publice locale din Republica Moldova.
Proiectul urmează să fie dezbătut în Camera Deputaților FOTO: Inquam Photos
Proiectul de lege a fost inițiat de un grup de senatori PNL, PSD și UDMR și prevede că pachetul financiar pentru operaționalizarea fondului, în perioada 2022-2025, este în cuantum de 10 milioane de euro, cu posibilitatea suplimentării prin hotărâre a Guvernului.
Propunerea legislativă urmează să fie dezbătută și în Camera Decizională, for decizional.
Inițiativa legislativă prevede și că minimum 3% din valoarea angajată în cadrul proiectului vor fi folosiţi de beneficiar pentru realizarea măsurilor de informare şi publicitate ale proiectului în Republica Moldova, cu evidenţierea contribuţiei financiare a României, atât în perioada de realizare, cât şi…