Președintele
organizației AUR Sibiu, Sebastian Suciu, și-a anunțat demisia atât din funcția
de conducere, cât și din partid. Fostul parlamentar invocă drept motiv refuzul
de a accepta „compromisuri politice impuse”.
Mesajul transmis de Sebastian Suciu odată cu demisia. FOTO: Facebook/Sebastian Suciu
Partidul AUR se
confruntă cu o nouă plecare din rândul liderilor săi locali. Sebastian Suciu,
președintele organizației AUR Sibiu, a anunțat luni, 13 octombrie, că
demisionează atât din funcția de conducere, cât și din calitatea de membru al
partidului.
„Începând de azi,
13.10.2025, demisionez din funcția de Președinte al Filialei AUR Sibiu și din
calitatea de membru al partidului”, a scris Suciu într-o postare publicată pe pagina sa de Facebook, alături de o fotografie cu un mesaj extrem de sugestiv: „Opriţi dictatura!”.
Sebastian Suciu
este unul dintre liderii importanţi ai partidului condus de George Simion, el
fiind…