Șeful regiunii separatiste Transnistria din Republica Moldova a îndemnat locuitorii să ardă lemne de foc pentru încălzire. El a avertizat că penele de curent nu pot fi evitate, după ce Moscova a oprit furnizarea de gaze prin Ucraina.
Transnistria a rămas fără gaze FOTO: Arhiva Adevărul
Vadim Krasnoselskyi, președintele slovei separatiste susținute de Rusia de pe flancul estic al Moldovei, a declarat vineri într-un mesaj pe Telegram că „1.500 de clădiri de apartamente cu mai multe etaje nu au încălzire și apă caldă. Aproape 72.000 de gospodării private nu au gaz. O sută cincizeci de cazane de gaz au fost închise”.
„Din fericire, regiunea noastră este bogată în lemn. Există încă rezerve”, a adăugat el, încurajând locuitorii din zonele rurale cu sobe active să ardă lemn, potrivit CNN.
Regiunea a fost scufundată într-o criză energetică de la Anul Nou, când Ucraina și-a îndeplinit promisiunea de a opri transportul…