1738718734_index.jpeg

În Argentina, se numește Ministerul Dereglementării și Transformării Statului și scopul său este să elimine sute de departamente și să reducă birocrația. În SUA, se numește Departamentul Eficienței guvernamentale și este condus de antreprenorul american Elon Musk. Modelul argentinian este în lucru de peste un an și poate servi drept oglindă pentru cel american, deși țările nu sunt comparabile, relatează El Pais.

Președintele argentinian Javier Milei a fost invitat la învestirea lui Donald Trump FOTO PROFIMEDIA

Ministerul argentinian își are sediul într-o clădire în stil Art Deco din anii 1930, cu podele de marmură și scări decorate cu bronz. A fost construită în 1936 pentru a fi sediul companiei petroliere Shell și se află la doar câteva străzi de Casa Rosada, unde se află biroul oficial al președintelui. Are aura de „putere a Argentinei” pe care președintele, Javier Milei, a promis să o restabilească. Totuși, în anul…

Citeste mai mult